logo PremiumSerwer.pl
+48 34 340 59 44PN - PT 8:00 - 16:00

AMD EPYC 9004 - premiera procesorów 4 generacji

Czy da się połączyć wysoką wydajność i efektywność energetyczną? AMD, udowadnia, że tak, a przy wprowadzanej właśnie czwartej generacji procesorów AMD EPYC, postawiło poprzeczkę naprawdę wysoko. 

Seria procesorów AMD EPYC 9004, która zadebiutowała 10 listopada tego roku to najnowsza linia procesorów bazujących na architekturze ZEN4, dedykowanych dla serwerów. W porównaniu do poprzednich generacji, najnowsze procesory osiągają nawet do 50% wyższą wydajność obliczeniową dla operacji na liczbach zmiennoprzecinkowych per jeden wat.

Pokazuje to ogromny postęp procesu technologicznego przy produkcji wysokowydajnych CPU x86, a warto nadmienić, że seria ta wykonana jest w procesie N5 – czyli litografia tych jednostek to jedynie 5 nm. Oczywiście cele nadal są ambitne i wszystko dąży do mniejszych wartości – przy następnych generacjach spodziewamy się zmniejszenia litografii do 3 czy nawet 2 nm. Ale nie wybiegajmy zbyt daleko.

Sama litografia to nie wszystko. Seria AMD EPYC 9004 dostarcza niespotykaną nigdzie przepustowość dla urządzeń I/O. Cechą wspólną dla wszystkich procesorów serii EPYC 9004 jest aż 160 linii PCIe piątej generacji, 12 kanałów pamięci dla modułów pamięci z taktowaniem na poziomie 4800 MHz, DDR5 z przepustowością pamięci do 460 GB/s pozwala na zainstalowanie w serwerze do 12TB pamięci operacyjnej.

Innymi słowy – powiedz, jakiej mocy obliczeniowej potrzebujesz dla jakiego zastosowania, a resztę dostaniesz w pakiecie.

Niewiarygodną moc obliczeniową procesory AMD EPYC Gen 4 Genoa zawdzięczają między innymi gęstości upakowania rdzeni. I skoro o rdzeniach mowa – crème de la crème serii AMD EPYC 9004 jest model AMD EPYC 9654. Dzięki 96 rdzeniom i 192 wątkom oferuje niespotykaną nigdy wcześniej wydajność. Dzięki opcji konfiguracji dwuprocesorowych można mówić o ogromnych oszczędnościach – i to nie tylko finansowych. Aby pokazać skalę wzrostu wydajności zasymulujmy sytuację, w której klient posiada już środowisko, załóżmy 500 maszyn wirtualnych, w której każda ma przydzielony jeden rdzeń i 8 GB pamięci RAM. Do tej pory używał klastra złożonego z szesnastu serwerów PowerEdge R740 z procesorami konkurencji – Intel Xeon Gold 6130. Dziś stosunek liczby serwerów wynosi jeden do nieco ponad pięciu, na korzyść AMD. Oznacza to, że w przypadku chęci wymiany infrastruktury, cały dotychczasowy klaster może zostać zastąpiony trzema maszynami z AMD, które same w sobie mogą być dalej rozbudowywane.

Niektórzy podnoszą pytania o koszty licencji, zwłaszcza w przypadku oprogramowania ze stawkami zależnymi od liczby rdzeni. Dzięki procesorom AMD EPYC 9004 również tutaj można liczyć na oszczędności. Wydajność tej serii pozwala na wykorzystanie mniejszej liczby procesorów i rdzeni, aby osiągnąć podobną wydajność, co przekłada się na mniej licencji per rdzeń i niższe koszty oprogramowania.

Procesorom AMD EPYC zaufało już wiele firm zajmujących się szeroko pojętymi usługami w chmurze, obliczeń w niej, czy wirtualizacji. Jeśli i Ty zajmujesz się HCI, uczeniem maszynowym, budujesz klastry pod tworzenie treści rozrywkowych i multimedialnych, AMD przygotowało coś, co spełni wszystkie Twoje oczekiwania i powoli Ci rozwinąć swoją działalność w ekspresowym tempie.

Premiery najnowszych procesorów w serwerach Dell spodziewamy się w przeciągu kilku najbliższych miesięcy, natomiast już teraz możesz wybrać urządzenie z procesorem AMD, choć mowa o trzeciej generacji.

Pełna oferta serwerów Dell napędzanych przez procesory AMD dostępna jest bezpośrednio na naszej stronie.

Zachęcamy do zadawania pytań i do kontaktu z naszym działem handlowym.

Podobne artykuły
Serwer Dell - monitoring zdarzeń iDRAC

Zawód informatyka jest związany z odpowiedzialnością. Efekty naszych działań mogą bezpośrednio wpłynać na działanie całej firmy. Nieplanowane wyłączenie serwerów odczują wszyscy pracownicy. Jeśli dodatkowo dojdzie do utraty danych to często organizacja potrzebuje kilkunastu dni na powrót do pełnego funkcjonowania.

Serwery HP ProLiant - nowe serwery HPE

HPE, właściciel marki Cray, słynącej z produkcji superkomputerów (twórca architektury będącej numer jeden na liście TOP500 - HPE Cray EX, przekraczający wydajność jednego ExaFlop/s) zaprezentował nową, jedenastą już generację swoich serwerów ProLiant, przeznaczonych dla szerokiego gremium odbiorców.

Serwery Dell R660, R760, R860, R960 - Premiera

Firma Dell Technologies to lider innowacji sięgający w swoich produktach po najnowsze rozwiązania. W styczniu 2023 roku nastąpiła premiera najnowszej, 16 generacji serwerów nazwanych PowerEdge .Next, zbudowanej w oparciu o procesory nowej generacji Intel i AMD.

Serwery Dell - czy Dell zaktualizuje ofertę swoich serwerów?

Serwer Dell R760, R660, R760xs, R660xs, R860, R960 - czy Dell zaktualizuje ofertę swoich serwerów? 10-tego stycznia 2023 roku odbyła się premiera procesorów Intel Xeon 4-tej generacji. Intel od dłuższego czasu obiecywał i zapowiadał zmiany, które miały zagwarantować odzyskanie pierwszej pozycji w wydajności procesorów, która obecnie bezkonkurencyjnie należy do układów AMD EPYC.