logo PremiumSerwer.pl
+48 34 340 59 44PN - PT 8:00 - 16:00

Dell PowerSwitch S4112F-ON - kilka słów po wdrożeniu

Po zakończeniu wdrożenia, dobrą praktyką jest przekazanie Klientowi dokumentacji powykonawczej, wraz z osobnym dokumentem zawierającym loginy i hasła do systemów, przełączników sieciowych, kontrolerów iDRAC. 

Na tej podstawie Klient wie, które hasła ma zmienić, aby dostosować je do swojej polityki bezpieczeństwa. 

Czasami jednak nie wszystko pójdzie tak, jak powinno i zmienione hasło gdzieś zaginie, powodując problem z dostępem do urządzenia. 

Takie zdarzenie miało miejsce ostatnio u jednego z Klientów. 

Nasze zadanie polegało na skonfigurowaniu nowego połączenia na przełącznikach Dell PowerSwitch model S4112F-ON, pracujących z wykorzystaniem architektury VLT.  

VLT agreguje dwa identyczne przełączniki fizyczne tworząc jeden logiczny, rozszerzony przełącznik. Ta pojedyncza jednostka logiczna zapewnia wysoką dostępność wszystkich podłączonych przełączników rdzeniowych i klientów sieciowych (na przykład serwerów). Mimo, że oba przełączniki tworzą razem jedną jednostkę logiczną, sterowania obu przełączników pozostają indywidualne dla każdego z nich. Data plane (przesyłanie ramek sieciowych) pozostaje zaś wspólny. W rezultacie możemy zastosować aktualizację oprogramowania przełącznika, bez wyłączania sieci. 

W przypadku klasycznego łączenia przełączników w stos (stack), gdy stos przedstawia się jako jedno logiczne urządzenie, aktualizacja oprogramowania powoduje restart całego urządzenia, a tym samym przerwę w działaniu sieci. Pełny powrót ruchu sieciowego może zająć kilka minut. 

W naszym przypadku Klient miał problem z dostępem do konta administracyjnego na jednym z przełączników Dell PowerSwitch S4112F-ON. 

Przełączniki Dell EMC PowerSwitch S4112F-ON wyposażone są w sieciowy system operacyjny Dell SmartFabric OS10. 

Współcześni administratorzy korzystający z protokołu IP w swoich sieciach potrzebują infrastruktury, która jest wydajna, skalowalna i ekonomiczna, niezależnie od tego, czy chodzi o fizyczne, czy wirtualne urządzenia.

Dell EMC SmartFabric OS10 to otwarty sieciowy system operacyjny dla rodziny przełączników Dell EMC PowerSwitch. SmartFabric OS10 udostępnia nowe i kreatywne sposoby wdrażania, orkiestracji i zarządzania rozwiązaniami sieciowymi, serwerami i pamięciami masowymi w centrach danych i środowiskach korporacyjnych. SmartFabric OS10 wykorzystuje niezmodyfikowane jądro systemu Linux i standardową dystrybucję systemu Linux, aby wykorzystać bogaty ekosystem systemu Linux i zapewnić elastyczność w dostosowywaniu systemu SmartFabric OS10 do potrzeb sieciowych. 

Dell EMC SmartFabric OS10 oparty jest o system Linux i oprócz konta "admin" wykorzystywanego do zarządzania siecią za pomocą wiersza poleceń, jest też konto "linuxadmin" służące do zarządzania urządzeniem z poziomu powłoki systemu Linux. 

Wykonana przez nas procedura odzyskania dostępu do konta "admin" przełącznika Dell EMC PowerSwitch S4112F-ON jest następująca: 

1. Zalogowanie kontem "linuxadmin" 

Dell EMC Networking Operating System (OS10) 
SWX login: linuxadmin 
Password:  
Last login: Thu Apr 10 12:45:23 CEST 2022 from 10.10.0.10 on pts/3

2. Podniesienie uprawnień do konta (root): 

[email protected]:~$ sudo -i 
[sudo] password for linuxadmin:  
[email protected]:~#

3. Odblokowanie hasła użytkownika admin  

[email protected]:~# passwd -u admin

4. Usunięcie hasła użytkownika admin (logowanie będzie możliwe bez podawania hasła): 

[email protected]:~# passwd -d admin

5. Wylogowanie użytkownika linuxadmin (2x exit) 

[email protected]:~# exit 
logout 
[email protected]:~$ exit 
logout

6. Zalogowanie do urządzenia użytkownikiem "admin" 

Dell EMC Networking Operating System (OS10) 
SWX login: admin 
Last login: Thu Apr 22 10:25:43 CEST 2022 from 10.10.0.10 on pts/3

 7. Ustawienie nowego hasła dla użytkownika "admin" 

SWX# configure terminal 
SWX# username admin password MojeiTajnePassw0rd role sysadmin priv-lvl 15 
SWX(config)# end

8. Zapisanie konfiguracji: 

SWX# write memory

Cała procedura zajmuje kilka minut i może być wykonywana zarówno za pomocą połączenia ssh, jak i bezpośredniego podłączenia do przełącznika kablem konsolowym. 

Czemu proponujemy Klientom przełączniki Dell EMC PowerSwitch S4112F-ON? 

Ze względu na ich skalowalność i nadmiarowość, które oferują. 

Najważniejsze cechy przełączników: 

  • Przełączniki Dell PowerSwitch S4112 zajmują połowę szerokości półki 1U w szafach rack.  

  • Wykorzystując tylko 1U możemy zamontować dwa przełączniki Dell EMC PowerSwitch S4112. Istnieje możliwość montażu zarówno z przodu, jak i z tyłu szafy rack, poprzez wybór odpowiedniego kierunku wentylacji przełącznika (ciepłe powietrze może być wydmuchiwane z przodu, albo z tyłu obudowy). 

  • Każdy z przełączników Dell EMC PowerSwitch S4112 wyposażony jest w dwa zasilacze, co zabezpiecza nas przed przerwą w pracy, w przypadku awarii jednej z linii zasilającej. 

  • Liczba portów, które oferuje tak mały rozmiarowo przełącznik Dell EMC PowerSwitch S4112 jest imponująca. Jest to 12 portów 10GbE w standardzie SFP+ dla przełącznika S4112F-ON, 12 portów 10GbE w standardzie Base-T dla przełącznika S4112T-ON, oraz 3x 100GbE w standardzie QSFP28. 

Liczbę portów 10 GbE można zwiększyć do 24, rozdzielając sygnał z portów 100GbE (QSFP28 breakout). 

Porty 100GbE QSFP28 przełącznika Dell EMC PowerSwitch S4112 można skonfigurować tak, aby działały z prędkościami 25GbE/40GbE/50GbE. 

Porty 10GbE mogą również działać z prędkością 1GbE dla starszych rozwiązań. 

Dla bezpieczeństwa infrastruktury i oddzielenia ruchu zarządzającego od ruchu danych, przełącznik Dell EMC PowerSwitch S4112 został wyposażony w osobny port 1GbE Base-T do zarządzania. 

Marka Dell EMC oferuje kompleksowe rozwiązania dla Klientów. To nie tylko rozwiązania serwerowe z wykorzystaniem innowacyjnej 15 generacji serwerów Dell PowerEdge, ale również przełączniki Dell EMC PowerSwitch. Atutem wyboru serwerów i przełączników marki Dell EMC jest fakt, że połączenia między urządzeniami marki Dell EMC można realizować za pomocą relatywnie ekonomicznych kabli pasywnych DAC. 

Podobne artykuły
Serwer Dell - monitoring zdarzeń iDRAC

Zawód informatyka jest związany z odpowiedzialnością. Efekty naszych działań mogą bezpośrednio wpłynać na działanie całej firmy. Nieplanowane wyłączenie serwerów odczują wszyscy pracownicy. Jeśli dodatkowo dojdzie do utraty danych to często organizacja potrzebuje kilkunastu dni na powrót do pełnego funkcjonowania.

Serwery HP ProLiant - nowe serwery HPE

HPE, właściciel marki Cray, słynącej z produkcji superkomputerów (twórca architektury będącej numer jeden na liście TOP500 - HPE Cray EX, przekraczający wydajność jednego ExaFlop/s) zaprezentował nową, jedenastą już generację swoich serwerów ProLiant, przeznaczonych dla szerokiego gremium odbiorców.

Serwery Dell R660, R760, R860, R960 - Premiera

Firma Dell Technologies to lider innowacji sięgający w swoich produktach po najnowsze rozwiązania. W styczniu 2023 roku nastąpiła premiera najnowszej, 16 generacji serwerów nazwanych PowerEdge .Next, zbudowanej w oparciu o procesory nowej generacji Intel i AMD.

Serwery Dell - czy Dell zaktualizuje ofertę swoich serwerów?

Serwer Dell R760, R660, R760xs, R660xs, R860, R960 - czy Dell zaktualizuje ofertę swoich serwerów? 10-tego stycznia 2023 roku odbyła się premiera procesorów Intel Xeon 4-tej generacji. Intel od dłuższego czasu obiecywał i zapowiadał zmiany, które miały zagwarantować odzyskanie pierwszej pozycji w wydajności procesorów, która obecnie bezkonkurencyjnie należy do układów AMD EPYC.