logo PremiumSerwer.pl
+48 34 340 59 44PN - PT 8:00 - 16:00

Serwer Dell - monitoring zdarzeń iDRAC

Zawód informatyka jest związany z odpowiedzialnością. Efekty naszych działań mogą bezpośrednio wpłynać na działanie całej firmy. Nieplanowane wyłączenie serwerów odczują wszyscy pracownicy. Jeśli dodatkowo dojdzie do utraty danych to często organizacja potrzebuje kilkunastu dni na powrót do pełnego funkcjonowania.

Serwer Dell - Czy możemy się zabezpieczyć przed nieplanowanymi zdarzeniami?

Świat informatyki oferuje wiele rozwiązań. Podstawowe to nadmiarowość elementów infrastruktury. Na poziomie pojedynczego serwera, w postaci nadmiarowych wentylatorów, podwójnych zasilaczy, kart sieciowych z kilkoma portami. Przez pamięć masową, dyski działające w konfiguracji odpowiedniego RAID, nadmiarowość ADAPT w dyskach macierzy Dell PowerVault ME5. Zabezpieczenie to podwójne kontrolery i zasilacze macierzy. Klastry serwerów, zapewniające ciągłość działania maszyn wirtualnych w sytuacji awarii jednego z urządzeń. To również nadmiarowość sieci komputerowej - już na styku naszej sieci z internetem, na przykład w postaci dwóch firewalli następnej generacji (Fortinet NGFW), działających w klastrze. Poprzez przełączniki, które mogą działać jako klasyczny stos (kilka urządzeń identyfikuje się i jest zarządzane jako jedno), bądź stos VLT (Virtual Link Trunking). W najgorszym wypadku pozostają nam kopie bezpeczeństwa na nośnikach LTO, które są zabezpieczane w kasie pancernej, lub wynoszone poza lokalizację firmy. Aby skorzystać z taśm, nie potrzeba wiele miejsca w szafie rack. Przykładem niech będzie rozwiązanie Dell Technologies i ich biblioteka taśmowa PowerVault TL1000, o wysokości 1U, która pomieści do 9 kaset typu LTO8. Zwiększamy w ten sposób bezpieczeństwo pasywne.

Serwer Dell - czy mogliśmy zapobiec awarii?

Zdarza się jednak, że dochodzi do sytuacji, po której stwierdzamy, że mogliśmy zapobiec awarii. Aktywnie zareagować. Jak często słyszymy zdanie: "Gdybyśmy wiedzieli wcześniej..". Pytamy po takim zdarzeniu naszych Klientów, czy było uruchomione powiadamianie za pomocą poczty elektronicznej. Odpowiedzi są różne, począwszy od sytuacji, w której maile gdzieś szły, ale nikt ich nie czytał, po sytuacje w której nikt nie pomyślał że można coś takiego zrobić.

Serwery Dell PowerEdge wraz z wbudowanym kontrolerem iDRAC oferują opcje powiadamiania za pomocą poczty elektronicznej. Konfiguracja pozwala na ustawienie serwera poczty wychodzącej, zarówno jako adres IP, jak i nazwę DNS/FQDN (Fully Qualified Domain Name). Mamy również możliwość ustawienia portu na którym pracuje serwer poczty. Dell Technologies pozwala również, na wysyłanie poczty za pomocą serwera wymagającego autentykacji, a dla bezpieczeństwa, połączenia mogą być szyfrowane z użyciem protokołów: SSL/TLS oraz STARTTLS. Poczta elektroniczna może być wysłana na cztery różne adresy.

Serwer Dell - o czym może nas powiadomić?

O jakich informacjach możemy być powiadomieni za pomocą poczty elektronicznej z kontrolera iDRAC?

Dell Technologies w serwerach PowerEdge, przydzielił zdarzeniom trzy poziomy: Critical (zdarzenie krytyczne dla funkcjonowania), Warning (ostrzeżenie), Informational (info). Łączna liczba wszystkich zdarzeń łącznie z ich poziomami, o których można powiadomić za pomocą poczty elektronicznej, to ponad 150 (Critical - 49, Warning - 55, Informational - 56). Począwszy od informacji o włączeniu i wyłączeniu zasilania, systemu operacyjnego, poprzez info z jakiej lokalizacji został uruchomiony system operacyjny, po info o odpięciu kabla w karcie sieciowej (status: która karta oraz up/down).

Serwer Dell - konfiguracja zdarzeń

Czy konfiguracja tylu zdarzeń jest skomplikowana? Konfiguracja rozwiązania zaimplementowane w kontrolerze iDRAC nie jest wcale skomplikowane! Dell Technologies proponuje prosty i łatwy konfigurator, w którym alerty są podzielone na pięć głównych grup takich jak:

  • System Health

  • Storage

  • Configuration

  • Audit

  • Updates

Następnie wybieramy o jakim poziomie alertu chcemy być informowani:

  • krytyczny

  • ostrzeżenie

  • informacja

Na końcu wybieramy sposób powiadomienia - email. I to cały proces, będziemy otrzymywać powiadomienia. Oczywiście, możemy dokonfigurować każde powiadomienie indywidualnie, włączyć je, bądź wyłączyć. Jest to opcja przetestowania sprawdzenia czy poczta dociera do adresata przed całą konfiguracją.

iDRAC w Dell - monitoring serwera

Można się jednak zastanowić, czy poczta elektroniczna jest wystarczającą metodą powiadomienia?

Kontroler iDRAC w serwerach PowerEdge jest bardzo dobrym narzędziem, posiada jednak ograniczenie do danego serwera. Co jeśli mamy w naszej serwerowni różny sprzęt, od różnych producentów? Co jeśli chcemy otrzymywać powiadomienia o zdarzeniach, niezależnie od działania naszej infrastruktury?

W takich sytuacjach, jako firma COCON, oferujemy i wdrażamy rozwiązanie oparte o urządzenie określane mianem superwizora. Jest to dodatkowy monitoring, oferujący w zależności od potrzeb, cały zestaw czujników. Są to zarówno czujniki dwustanowe, takie jak czujnik otwarcia drzwi, ale również mierniki oparte o cyfrową magistrale I2C, takie jak czujnik temperatury i wilgotności. Zalecamy dołożenie do systemu czujnika zalania, ze względu na lokalizację klimatyzatora. Dobrym rozwiązaniem jest również czujka dymu, która nie tylko zareaguje na zadymienie, ale również na gwałtowny wzrost temperatury. Przydatne są też czujniki zasilania, jednofazowe i trójfazowe, które można wykorzystać do monitoringu w sytuacji, gdy nie mamy zasilacza awaryjnego wyposażonego w dodatkową kartę zarządzającą lub chcemy monitorować zasilanie urządzeń, które nie są chronione zasilaniem awaryjnym (na przykład, wspomniana wcześniej, klimatyzacja).

Monitoring serwerowni - superwizor

Dlaczego warto się zastanowić nad dodatkowym monitoringiem środowiska IT za pomocą superwizora?

Często istotny jest czas reakcji na alert o zdarzeniu odbiegającym od normy. W przypadku superwizora, oprócz powiadomień pocztą elektroniczną, mamy też możliwość konfiguracji powiadomienia za pomocą wiadomości SMS. Dodatkową funkcjonalnością są wyjścia przekaźnikowe, które możemy również konfigurować na automatyczne wywołanie za pomocą kontretnego alarmu.

Proponowany przez nas superwizor może również pracować z wewnętrznym zasilaniem bateryjnym. Uniezależniamy się dzięki temu, od podtrzymania zapewnianego przez zasilacz awaryjny.

Dell Technologies i COCON Systemy komputerowe oferują rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo infrastruktury IT w organizacji.

Podobne artykuły
Serwery HP ProLiant - nowe serwery HPE

HPE, właściciel marki Cray, słynącej z produkcji superkomputerów (twórca architektury będącej numer jeden na liście TOP500 - HPE Cray EX, przekraczający wydajność jednego ExaFlop/s) zaprezentował nową, jedenastą już generację swoich serwerów ProLiant, przeznaczonych dla szerokiego gremium odbiorców.

Serwery Dell R660, R760, R860, R960 - Premiera

Firma Dell Technologies to lider innowacji sięgający w swoich produktach po najnowsze rozwiązania. W styczniu 2023 roku nastąpiła premiera najnowszej, 16 generacji serwerów nazwanych PowerEdge .Next, zbudowanej w oparciu o procesory nowej generacji Intel i AMD.

Serwery Dell - czy Dell zaktualizuje ofertę swoich serwerów?

Serwer Dell R760, R660, R760xs, R660xs, R860, R960 - czy Dell zaktualizuje ofertę swoich serwerów? 10-tego stycznia 2023 roku odbyła się premiera procesorów Intel Xeon 4-tej generacji. Intel od dłuższego czasu obiecywał i zapowiadał zmiany, które miały zagwarantować odzyskanie pierwszej pozycji w wydajności procesorów, która obecnie bezkonkurencyjnie należy do układów AMD EPYC.

Dell PowerEdge R6615 – nowa generacja serwerów

Żyjemy w ciągle zmieniającym się świecie, w którym nowe trendy i rozwiązania pojawiają się błyskawicznie. Aby utrzymać się i rozwijać, przedsiębiorstwa muszą nieustannie inwestować w innowacje, które pozwolą im dostosować się do zmieniającego się środowiska i poprawić ich istniejącą infrastrukturę. W ten sposób mogą one również stać się bardziej przyjazne dla środowiska, ograniczając zużycie energii i ciepła, redukując emisję dwutlenku węgla.