logo PremiumSerwer.pl
+48 34 340 59 44PN - PT 8:00 - 16:00

Serwery Dell PowerEdge - czym jest iDRAC 9?

Czym różnią się od siebie serwery? Można powiedzieć: obudową. Serwery możemy wyobrazić sobie jako „naleśniki” o wysokości 1U lub 2U, zainstalowane w serwerowniach, w równo ustawionych obok siebie szafach rack. Ale DELL EMC oferuje również sprzęt w obudowach wolnostojących, np. seria DELL EMC PowerEdge T150, PowerEdge T350, PowerEdge T550, których niewielkie gabaryty powodują, że serwery te z powodzeniem zmieścimy pod biurkiem.

To, co istotnie wyróżnia i odróżnia serwery marki DELL EMC PowerEdge 15 generacji to kontroler zdalnego zarządzania iDRAC (Integrated Dell Remote Access Controller) w wersji 9. Za jego pomocą możemy bezpiecznie i zdalnie zarządzać całym serwerem. Nie potrzebujemy podłączać monitora, klawiatury i myszy, gdy chcemy zmienić ustawienia sprzętu z poziomu BIOS. Ale nie tylko BIOS możemy ustawić. Potrzeba skonfigurować dyski albo utworzyć RAID? Żaden problem - funkcja kontrolera iDRAC->Storage. Chcemy zainstalować system operacyjny, np. VMware vSphere, korzystając z obrazu ISO płyty instalacyjnej? Proszę bardzo - funkcja kontrolera iDRAC->Virtual Console->Virtual Media. A może potrzebujemy zainstalować system operacyjny Microsoft Windows Server 2022 Standard? Wtedy automatycznie dołączymy wszystkie wymagane sterowniki, wykorzystując funkcję kontrolera iDRAC->Lifecycle Controller->OS Deployment.

Zarządzanie dzięki iDRAC 9

Dzięki rozwiązaniu polegającym na zintegrowanym kontrolerze, w jednym miejscu mamy szeroki i kompletny wachlarz dostępnych funkcji. Za pomocą zwykłej przeglądarki WWW mamy dostęp do konsoli serwera DELL EMC PowerEdge, tak jak byśmy znajdowali się tuż obok niego. Po zalogowaniu się za pomocą nazwy użytkownika i hasła możemy zarządzać bieżącą pracą serwera: włączyć, wyłączyć, bezpiecznie zamknąć system operacyjny. W kolejnych zakładkach zinwentaryzujemy to, co znajduje się w serwerze DELL EMC PowerEdge. Dowiemy się o komponentach, ich liczbie, jak i o oprogramowaniu sprzętowym, które jest na nich zainstalowane.

Mamy dostęp do historii zdarzeń, wykresów, które pozwolą nam przeanalizować użycie pamięci, procesora, ilość działań I/O, obciążenie systemu. 

Za pomocą kontrolera iDRAC zaktualizujemy oprogramowanie sprzętowe serwera DELL EMC PowerEdge. Istotną funkcjonalnością są automatyczne aktualizacje realizowane za pomocą dostępnych na stronie producenta paczek firmware. Automatyczne aktualizacje możemy wykonywać cyklicznie co jakiś czas, w zadeklarowanym oknie serwisowym. Możemy również przywrócić poprzednie wersje oprogramowania sprzętowego za pomocą iDRAC. 

Automatyczne zarządzanie - kontroler iDRAC

Kontroler iDRAC ma możliwość konfiguracji nie tylko za pomocą przeglądarki stron WWW. 

Dla zautomatyzowanych środowisk istotne są opcje zarządzania z wykorzystaniem iDRAC RESTful API. Jest to nowy standard zdefiniowany przez DMTF (Distributed Management Task Force). Redfish to standard interfejsu do zarządzania systemami, który umożliwia skalowalne, bezpieczne i otwarte zarządzanie serwerem. Redfish zapewnia korzyści w porównaniu z istniejącymi metodami zarządzania poprzez zwiększenie prostoty i użyteczności, wysokie bezpieczeństwo danych, programowalny, łatwy do oskryptowania interfejs, trzymanie się szeroko stosowanych standardów.

Monitorowanie serwerów Dell PowerEdge przy użyciu iDRAC

W przypadku zarządzania kilkoma serwerami kontroler iDRAC zredukuje TCO (Total Cost of Ownership - całkowity koszt zarządzania) oraz zwiększy produktywność działu IT, choćby poprzez rozbudowane alertowanie. Alerty mogą być wysyłane za pomocą emaili, SNMP, ale również mogą być przekazywane bezpośrednio do systemu operacyjnego. 

Kontroler DELL iDRAC oferuje pięć kategorii alertów (w nawiasach liczba dostępnych różnych alertów/cech): 

  • System Health (53), 

  • Audit (32), 

  • Storage (17), 

  • Updates (11), 

  • Configuration (43)

Łącznie istnieje aż 156 typów zdarzeń, o których administrator może być informowany automatycznie. Zdarzenia są podzielone również na trzy typy ważności, aby ułatwić klasyfikację. Są to zdarzenia Krytyczne, Ostrzegawcze, Informacyjne. Do zdarzeń może być przypisana automatyczna akcja związana z serwerem: reboot, wyłączenie, a następnie włączenie zasilania lub w ostateczności wyłączenie całego serwera.

Kontroler iDRAC 9 - problemy techniczne

Kontroler iDRAC, wbudowany w serwery DELL EMC PowerEdge 15 generacji to również wsparcie w przypadku wystąpienia usterki. Możemy diagnozować i rozwiązywać problemy. Mamy do dyspozycji konsolę diagnostyczną z poziomu Lifecycle Controller. Każdy element serwera można poddać testom, na zakończenie których otrzymamy raport identyfikujący usterkę. Administratorzy wykorzystują innowacyjną możliwość kontrolera iDRAC, polegającą na automatycznym zapisie wideo problemów ze startem serwera oraz systemu operacyjnego. Automatycznie też zapisywane są zrzuty ekranu w przypadku systemu operacyjnego (Last Crash Screen).

Status systemu w przystępny sposób pokazuje aktualną sytuację serwera. Temperaturę, napięcie, obciążenie komponentów. W sytuacji przekroczenia standardowych wartości kontroler iDRAC serwera DELL EMC PowerEdge podejmie czynności, aby zapobiec uszkodzeniu podzespołów. W przypadku awarii jednego z wentylatorów, pozostałe będą pracować wydajniej, aby zapewnić chłodzenie na odpowiednim poziomie.

Z poziomu kontrolera iDRAC wygenerujemy logi sprzętu, które posłużą ekspertom wsparcia technicznego firmy DELL do szybkiej i prawidłowej diagnostyki serwera DELL EMC PowerEdge. Kolejną funkcją jest możliwość sprawdzenia gwarancji. Po zarejestrowaniu serwera w portalu wsparcia (SupportAssist), mamy możliwość łatwego zgłaszania awarii. W przypadku zdarzenia krytycznego, powiadomienie serwisu może odbyć się w sposób automatyczny.

Zarządzanie zużyciem energii z iDRAC 9

Jedną z funkcji kontrolera iDRAC jest nie tylko monitorowanie zużycia energii, ale również ograniczenie jej zużycia. Ustawienie limitu może dotyczyć obciążenia (liczba watów), jak i generowanego ciepła (BTU/hr). Gdy wystąpi sytuacja, w której nie będzie wystarczającego chłodzenia, nie musimy już wyłączać serwera, tylko z jednej konsoli ograniczymy generowane ciepło. 

Warto tutaj wspomnieć, że dzięki licencji iDRAC Datacenter możemy w pełni zarządzać temperaturami, które generuje serwer. Mamy możliwość ustawienia temperatury wychodzącej z serwera lub różnicy pomiędzy temperaturą wchodzącą, a wychodzącą.

iDRAC oferowany jest w czterech wersjach funkcjonalnych – Basic, Express, Enterprise oraz Datacenter. Wersja Basic jest podstawową dla serwerów DELL EMC PowerEdge serii od T150 do T550/R550 włącznie. Dla serii R650 i wyższych wersją podstawową jest Express. Wersje Enterprise oraz Datacenter są dostępne zawsze jako rozszerzenie dla serwerów PowerEdge. Warto dodać, że wszystkie serwery DELL EMC PowerEdge 15 generacji są w pełni przystosowane sprzętowo do obsługi każdej wyższej wersji funkcjonalnej kontrolera iDRAC. Rozbudowa jest więc bardzo prosta i ogranicza się jedynie do wczytania nowej licencji – nie są konieczne żadne zmiany sprzętowe. Jesteś zainteresowany sprawdzeniem funkcjonalności wersji Enterprise? Zachęcamy do skorzystania z darmowej wersji testowej na 30 dni – licencja do pobrania bezpośrednio ze strony firmy DELL (https://www.dell.com/support/kbdoc/pl-pl/000176472).

Poniższa tabela przedstawia najważniejsze różnice pomiędzy poszczególnymi wersjami. 

Licencja iDRAC Datacenter od iDRAC Enterprise różni się zarządzaniem temperaturami, o czym wspomnieliśmy wyżej. Licencja iDRAC Enterprise posiada wiele opcji, pomagających administratorowi w codziennej pracy z serwerem DELL EMC PowerEdge, takich jak: zdalna konsola i wirtualne media. Istotna jest synchronizacja czasu serwera, która nie występuje w najprostszej opcji.

Podsumowując - dzięki kontrolerowi iDRAC9 można skutecznie i efektywnie realizować codzienne działania w zakresie administracji serwerami DELL PowerEdge. Bez dostępu do kontrolera iDRAC9 każde wdrożenie u Klienta byłoby zdecydowanie bardziej czasochłonne.

Podobne artykuły
Serwer Dell - monitoring zdarzeń iDRAC

Zawód informatyka jest związany z odpowiedzialnością. Efekty naszych działań mogą bezpośrednio wpłynać na działanie całej firmy. Nieplanowane wyłączenie serwerów odczują wszyscy pracownicy. Jeśli dodatkowo dojdzie do utraty danych to często organizacja potrzebuje kilkunastu dni na powrót do pełnego funkcjonowania.

Serwery HP ProLiant - nowe serwery HPE

HPE, właściciel marki Cray, słynącej z produkcji superkomputerów (twórca architektury będącej numer jeden na liście TOP500 - HPE Cray EX, przekraczający wydajność jednego ExaFlop/s) zaprezentował nową, jedenastą już generację swoich serwerów ProLiant, przeznaczonych dla szerokiego gremium odbiorców.

Serwery Dell R660, R760, R860, R960 - Premiera

Firma Dell Technologies to lider innowacji sięgający w swoich produktach po najnowsze rozwiązania. W styczniu 2023 roku nastąpiła premiera najnowszej, 16 generacji serwerów nazwanych PowerEdge .Next, zbudowanej w oparciu o procesory nowej generacji Intel i AMD.

Serwery Dell - czy Dell zaktualizuje ofertę swoich serwerów?

Serwer Dell R760, R660, R760xs, R660xs, R860, R960 - czy Dell zaktualizuje ofertę swoich serwerów? 10-tego stycznia 2023 roku odbyła się premiera procesorów Intel Xeon 4-tej generacji. Intel od dłuższego czasu obiecywał i zapowiadał zmiany, które miały zagwarantować odzyskanie pierwszej pozycji w wydajności procesorów, która obecnie bezkonkurencyjnie należy do układów AMD EPYC.