logo PremiumSerwer.pl
+48 34 340 59 44PN - PT 8:00 - 16:00

Veeam Backup & Replication - Nowa wersja v12

Veeam - oprogramowanie do backup-u

Wykonywanie kopii bezpieczeństwa jest ważne, ponieważ pomaga chronić dane przed utratą w przypadku awarii sprzętu, oprogramowania, ataków hakerskich, a także innych nieprzewidzianych okoliczności. Kopie zapasowe, pozwalają na odzyskanie utraconych danych, co zmniejsza ryzyko strat finansowych i zapobiega przestojom w działalności firmy. Backup, przechowywany poza lokalizacją firmy, stanowi często jedyne źródło do odtworzenia w przypadku zniszczenia infrastruktury IT.

Ponadto, wykonywanie regularnych kopii zapasowych pozwala na śledzenie i monitorowanie zmian w danych, co jest szczególnie ważne dla firm i organizacji, które przechowują wrażliwe i krytyczne informacje. Warto pamiętać, że kopie zapasowe powinny być wykonywane regularnie i przechowywane w bezpiecznym miejscu, aby zapewnić maksymalną ochronę danych.

Veeam - lider oprogramowania do backup-u

Veeam to międzynarodowa firma specjalizująca się w produkcji oprogramowania do wykonywania kopii zapasowych. Została założona w 2006 roku i obecnie posiada oddziały w wielu krajach na całym świecie. Oprogramowanie Veeam Backup&Replication umożliwia tworzenie kopii zapasowych i odzyskiwanie danych z różnych źródeł, w tym serwerów, aplikacji, urządzeń sieciowych i chmur. Firma oferuje także rozwiązania do monitorowania i zarządzania danymi, co pozwala na lepszą ochronę i kontrolę nad nimi. Veeam jest cenionym producentem oprogramowania do wykonywania kopii zapasowych i zdobył wiele nagród za swoje innowacyjne rozwiązania. Wersja Community oprogramowania Veeam Backup&Replication, pozwala na zapoznanie się z produktem, dzięki pełnej funkcjonalności dla dziesięciu obciążeń, bez ograniczeń czasowych.

Veeam Backup & Replication - korzyści

Używanie oprogramowania Veeam Backup & Replication jest warte rozważenia, ponieważ oferuje szereg korzyści, takich jak:

 • Prostota i łatwość użytkowania: oprogramowanie jest łatwe w instalacji i konfiguracji, co pozwala na szybkie uruchomienie procesu tworzenia kopii zapasowych.

 • Wszechstronność: Veeam Backup & Replication jest kompatybilne z wieloma platformami i systemami operacyjnymi, w tym z serwerami, aplikacjami, chmurą, co pozwala na ochronę danych z różnych źródeł.

 • Skuteczne odzyskiwanie danych: oprogramowanie Veeam oferuje szybkie i efektywne możliwości odzyskiwania danych, co pozwala na minimalizację czasu przestoju w przypadku awarii.

 • Monitoring i raportowanie: oprogramowanie umożliwia śledzenie i monitorowanie procesu tworzenia kopii zapasowych, a także generowanie raportów, co pozwala na lepszą kontrolę i wiedzę o stanie danych.

 • Bezpieczeństwo danych: Veeam Backup & Replication zapewnia wysoki poziom ochrony danych poprzez szyfrowanie, archiwizację i inne funkcje bezpieczeństwa.

Ogólnie rzecz biorąc, oprogramowanie Veeam Backup & Replication jest warte uwagi dla firm i organizacji, które chcą chronić swoje dane i zapewnić sobie możliwość szybkiego odzyskania ich w razie awarii.

Veeam - nowa odsłona B&R

14 lutego 2023 firma Veeam zaprezentuje nową odsłonę sztandarowego oprogramowania Veeam Backup & Replication, w wersji v12. Nowa wersja będzie zawierać ponad 500 usprawnień w różnych obszarach. Poniżej prezentujemy kilka nowości:

 • Nowa platforma bazy danych - przejście od SQL Express do PostgreSQL v14. Obie platformy są darmowe, ale z perspektywy skalowalności, PostgreSQL nie ma limitu wielkości oraz jest szybszy. Unika się w ten sposób ryzyka związanego z koniecznością licencjonowania bazy Microsoft SQL w przypadku zwiększenia środowiska.

 • Implementacja MFA (Multi-Factor Authentication) dla logowania interaktywnego do konsoli. Wykorzystano tutaj technologię TOTP (Time-based One-Time Password zapisane w RFC 6238) oraz HOTP (HMAC - Hashed Message Authentication Code One-Time Password zapisaną w RFC 4226). Oprogramowanie które możemy wykorzystać do autentykacji to Google Authenticator, bądź FreeOTP+. Jest to znaczne podwyższenie bezpieczeństwa gdyż atakujący, pomimo przejęcia loginu i hasła do konsoli, nie będzie w stanie dokonać zmian w środowisku kopii zapasowych.

 • W wersji V12, kolejnym zwiększeniem bezpieczeństwa oprogramowania kopii zapasowych, jest automatyczne wylogowanie użytkownika po zadeklarowanym czasie.

 • Kładąc nacisk na zwiększenie bezpieczeństwa, wersja 12 przynosi analizator dobrych praktych związanych z bezpieczeństwem. W jednym miejscu zobaczymy, czy serwer ma uruchomioną zaporę sieciową, bądź też RDP, czy zdalną edycję rejestru.

 • Znacząca nowość pojawiła się w funkcji związanej z VMware CDP Proxy (Continuous Data Protection). Do tej pory, wymóg systemu operacyjnego dla maszyny służącej jako CDP Proxy to OS z rodziny Windows (począwszy od Microsoft Windows 7 SP1, Microsoft Server 2008 R2 SP1, a skończywszy na Microsoft Windows 11, Microsoft Server 2022). W wersji V12 jako CDP Proxy może działać serwer Linux. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikamy dodatkowych kosztów związanych z licencjonowaniem Microsoft.

 • Dla Klientów korzystających z taśm, będzie możliwość instalacji serwera taśm na maszynie opartej o system operacyjny Linux. Podobnie jak w przypadku CDP Proxy, zmniejszy to koszty licencjonowania. Poprawiono obsługę nośników LTO9.

 • Ułatwieniem prac z systemem backupu będzie również możliwość przeniesienia maszyn wirtualnych pomiędzy zadaniami kopii bezpieczeństwa bez utraty ciągłości łańcucha kopii zapasowych.

 • W zakresie sieci wdrożono obsługę protokołu IPv6.

Veeam B&R - podsumowanie

Firma Veeam wraz z oprogramowaniem Veeam Backup&Replication w wersji 12 pokazuje, że nadal jest liderem branży kopii zapasowych. Nowe rozwiązania, oprócz podniesienia bezpieczeństwa, poprzez udostępnienie systemu operacyjnego Linux, redukują łączne koszty inwestycji w infrastrukturę kopii zapasowych.